Jarní měsíc

12. června 2017 v 16:38 | Moomin |  Knižní recenze

Název: Jarní měsíc
Autor: Sophie Audouin-Mamikonian
Rok vydání originálu: 2011
Rok vydání v ČR: 2013
Počet stran: 361
Série: Indiana Teller (1.)Anotace:
Příběh se odehrává na rozlehlých pláních státu Montana, na nichž leží pozemky patřící k ranči Lykos. Ranč je zdánlivě určen k chovu dobytka, ale jeho skutečnými obyvateli jsou vlkodlaci, členové mocného klanu. Mezi nimi žije jediná lidská bytost, Indiana Teller, syn vlkodlaka a lidské matky a vnuk náčelníka klanu, typický nejistý teenager. Indiana se snaží najít své místo v přísné hierarchii členů klanu - mezi čistokrevnými vlkodlaky, polovlkodlaky a řadou dalších fantastických bytostí, které žijí v těsném sousedství světa lidí, ale je odmítnut a odchází studovat na univerzitu, aby konečně začal žít normálním životem. Navzdory varování svých prarodičů se zamiluje do půvabné spolužačky Kateriny. Zanedlouho málem přijde o život při nehodě, ale jakoby kouzlem v posledním okamžiku zmizí. Právě v tomto okamžiku se poprvé projeví vlastnost, kterou je obdařen - dokáže cestovat časem. Jsou podivné události odehrávající se v Indianově blízkosti jen shodou náhod, nebo úklady nesmiřitelného nepřítele? Indiana je nucen čelit svému osudu a rozhodnout se přitom, komu smí věřit a koho smí milovat.

Můj názor:
Knihu jsem začínala číst s tím, že je to přece jenom YA a ještě k tomu s nadpřirozenými bytostmi a tak bych to měla brát s rezervou, protože tohle jsem měla číst pár let zpátky. Takže žádná očekávání. Nakonec jsem ale byla překvapená, že kniha se tak dobře četla.
Hned prvním plusem bylo, že to byli aspoň vlkodlaci. Upíry nemám ráda a kdyby tady zastávali hlavní roli, asi bych se s knihou brzo rozloučila. Druhou sympatickou věcí byla hlavní postava Indyho, který nebyl vlkodlak a tak byl ten nejslabší, ostatní si ho dobírali a on si všechno musel hezky tvrdým tréninkem vydřít. A celkově jeho charakter byl moc příjemný. Ale stejně nejradši jsem měla vlkodlaka Chucka, který mě nejčastěji rozesmál. To je další věc, s tím, že jsem nic neočekávala mě překvapilo, jak jsem se někdy dobře pobavila. Protože některé ty hlášky tam fakt stojí za to a měly by se někde vytesat do kamene, aby nebyly zapomenuty.
Taky jsem stále čekala na to, že třeba bude něco mezi Chuckem a Loly. Už jsem je viděla jako krásný pár. Bohužel jsem se nedočkala.
To že je v příběhu vždycky postava, která neskutečně pije krev není nic vzácného. Tady to byla vlčice Serafína, která byla opravdu hrozně protivná mrcha a já si celou knihu přála, aby ji někdo rozsápal hrdlo.
A teď věc, na kterou jsem čekala od první kapitoly - Můžete si být vždycky na 100% jistí, že ať už zakážete cokoliv, vždycky se to poruší (pravidla jsou tu přece od toho, aby se porušovaly že?) no a tak i když měl Indy zákaz se zamilovat, lásce neporučíš a ejhle, byla tady Kateřina. Pokud máte hlavní postavu mužského pohlaví, buďte si jisti, že ať jde o cokoliv, vždy se to posere ve chvíli, kdy se seznámí s holkou. Musím říct, že mi fakt hrozně vadilo, že se jmenuje Kateřina. To bylo jediné přeložené jméno, nemohli ji nechat Katerina? Hrozně mi to kazilo celou knihu, vždy když jsem se dostala k jejímu jménu jsem si jen odfrkla. Nevím proč, prostě mi to hrozně moc vadilo. Ta holka byla přesně tou holkou, která vždy říká, jak nikoho nechce, že je samostatná žena, ale pak se stane stavebním kamenem sporu mezi dvěma kluky a hned obrátí.
Co kdyby se stalo tohle - Indy a Tyler by se neprali o Kateřinu, ale snažili by se spolu vyjít, aby se uklidnily jejich mezi smečkové vztahy. A až pak by se našel nějaký problém, který by pak byli schopni společně vyřešit. No nebylo by to fajn? Ne, místo toho tu autorka musí vtěsnat to neskutečně otravné klišé, akorát trochu okořeněné cestováním v čase.

V originále má série 4 knihy. U nás je přeložena jen první. Myslím, že je to trošku škoda, protože by série mohla mít klidně i úspěch. Ale osobně se vrhat do dalších knih v originále nebudu. Stačila mi ta první.

Nakonec dávám za humor jednu * navíc, jinak je to průměrný příběh.


Dojel jsem na univerzitu a s mrazivým pocitem v duši jsem připjal Chucka na vodítko. Pak jsem vystoupil. V té chvíli šla kolem skupina holek, mezi nimi i vlčice Loly, která mě pozdravila. Okamžitě se zastavily a jejich údiv neznal mezí. Chuck si sedl, napřímil uši a pak si lehl na záda s packami ve vzduchu.
Za tuhle rasu se stydím. Za naši radu. Ale zafungovalo to. Najednou už neviděly obrovského nebezpečného vlka, ale velkého roztomilého psa, co si chce hrát. S pištěním se k němu vrhly a pomalu ho začaly hladit. Přetočil se na břicho. Pak jim začal svým obrovským jazykem olizovat tváře a ruce. Holky se mohly potrhat smíchy.Zmatená vlčice to pozorovala, podívala se na mě a zůstala v bezpečné vzdálenosti.
"To tedy nevím, jestli vl… psi můžou na univerzitu."
Povzdechl jsem si. (V poslední době jsem vzdychal poměrně často.)
"Mám takovou… výjimku."
Kdyby byla teď za vlčici, nastražila by okamžitě uši. Chvíli o mé odpovědi přemýšlela, a když se znova podívala na toho obrovského vlka, došla k jasným závěrům.
"Hrozí tu členům naší smečky nějaké nebezpečí?"
Pokrčil jsem rameny.
"Jsou to jen takové malé boje o vliv. A můj dědeček nechce, aby někdo nepřišel náhodou k úhoně."
Bylo zbytečné tajit to, co všichni věděli. Z tváře se jí ztratila všechna krev, když si uvědomila, že by se mohla dostat přímo do středu konfliktu mezi mnou a Tylerem.
"Zapojí i nás?" Najednou ji popadla chuť na dobrodružství.
"To určitě ne!" odpověděl jsem rázně. "Je to jen prevence." Tak tohle jsem přestál.
Podívala se na mě a sklopila oči. Vlkodlaci z nižší kasty se vám nikdy nedívají dlouho do očí ze strachu, aby to nebylo považováno za výzvu. jako člověku je mi to hodně nepříjemné. Zvlášť když se jedná o vlčice.
Pak se znova zadívala na Chucka a usmála se, i když trocha strachu v ní zůstala.
"Je fakt obrovský."
Povzdechl jsem si. Znova.
"Máš pravdu. Až moc."
"A taky nádherný," pokračovala zamyšleně. "Tenhle rok bude asi mnohem zajímavější, než se jevil na začátku."
Cože? Ten tlusťoch Chuck se jí zamlouvá? To je teda první.
Chuck to musel slyšet, protože zvedl hlavu a podíval se na ni. A spokojený s tím, co viděl, vyplázl jazyk. Vlčice se k němu ladně přiblížila a sklonila se. Holky si myslely, že si ho chce taky pohladit, ale ona si ho naopak očichala. I on přitiskl svůj čenich k jejímu krku a taky si ji očichal. Ani jeden z nich se nehnul, jedny zlaté oči se ponořily do druhých. Vlčice ho políbila na čenich, z čehož se on celý roztřásl, a pak se vydala směrem k univerzitě. Chuck úplně zapomněl, že ho vedu na vodítku, a vyrazil. Táhl mě dopředu a já jsem ze všech sil hvízdal. Hráli jsme divadlo před všemi studenty. Hvízdání rozptýlilo mlhu, kterou Loly a Chuck kolem sebe vytvořili. Konečně se celý rozpačitý otočil.


Moje hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 16. června 2017 v 14:09 | Reagovat

Zní mi to až moc jako Twilight. ^^" YA si přečtu ráda, ale obecně mám radši dystopická nebo thrillery ve stylu Ursuly Poznanski. :3

2 Moomin Moomin | Web | 16. června 2017 v 14:42 | Reagovat

[1]: Právě proto jsem byla ráda, že tam byli aspoň ti vlkodlaci v hlavní roli a né upíři. Jinak by to bylo další vydání Twilight :D

3 Casion Casion | Web | 16. června 2017 v 17:50 | Reagovat

O knihe som ešte nepočula, ale nevyzerá to zle, vďaka za tip :-) Škoda, že nie sú preložené aj ďalšie diely, toto ma na sériách dosť vytáča...

4 Ettelwen Ettelwen | Web | 17. června 2017 v 18:31 | Reagovat

O knize jsem v životě neslyšela, ale je dobře, že právě takové neznámé knihy mohou hodně překvapit, skvěl se číst a pak se stane, že naprosto profláklá kniha pro někoho může být odpadem :)

5 Penny Penny | Web | 29. července 2017 v 11:51 | Reagovat

Pěkná recenze :D O knize jsem taky ještě jako Ettelwen neslyšela, ale možná to je tím, že je kniha vydaná v roce 2013, a tak veškeré pif paf věci kolem toho zanikly.
Opravdu nevím, zda si chci na můj už tak dlouhý tbr list dávat ještě nějaký knihy, ale i tak děkuji za informace :D

6 Reita-chan Reita-chan | Web | 19. srpna 2017 v 10:22 | Reagovat

Aj mne to príde ako opačná verzia Twilight XD ujde to :D začala som vďaka tvojmu a Penny -chan blogu čítať knihy :D a som veľmi rada :D že to tak je ste úžasné XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama