Kázání ohně

11. února 2017 v 19:50 | Moomin |  Knižní recenze

Název: Kázání ohně
Autor: Francesca Haig
Rok vydání originálu: 2015
Rok vydání: 2016
Počet stran: 384
Série: Kázání ohně (1.)Anotace:
Snila ten nejnebezpečnější sen - sen o rovnosti.
Čtyři sta let po jaderném výbuchu se civilizace i příroda na Zemi výrazně proměnily v nový, primitivní svět. Přestože již Zemi neohrožuje vše pohlcující nukleární oheň a radioaktivní záření přestalo působit, z neznámých příčin se lidé začnou rodit jen jako dvojčata. První z páru - Alfa je vždy ve vynikající fyzické kondici, druhý - Omega se však narodí vždy s deformitou. I když mají Alfové i Omegové nerovné postavení a to vyvolává neustálé konflikty a boje, oba geny zároveň bezpodmínečně spojuje stigma - krutá skutečnost, před kterou nelze uniknout. Pokud jeden z dvojice zemře, umírá i ten druhý.
Cass je vzácný typ Omegy - je obdařena jasnovidectvím. Její bratr Zach má zase velkou moc v Radě Alfů. Cass se odváží snít nejnebezpečnější ze snů - sen o rovnosti mezi oběma skupinami. A právě kvůli tomu se dostane do hledáčku jak svého bratra, tak celé Rady i hnutí odporu Omegů.

Můj názor:
Tuhle knihu jsem si plánovala přečíst hned, jakmile jsem se o ní na začátku roku 2016 dozvěděla, že vychází. Dostala jsem se k ní sice až v polovině prosince, ale to čekání stálo za to. Aspoň podle mě.
Četla jsem dost názorů na tuto knihu. Mnohdy jsem se setkala s názorem, že kniha je lehce předvídatelná, ale já se právě nad předvídáním průběhu děje moc nepozastavovala. Což je zajímavé, protože většinou při čtení přemýšlím, jak by to mohlo dopadnout a stanovím si několik alternativních scénářů. No, tato kniha mě tak vtáhla do děje, že jsem vůbec nad ničím nepřemýšlela a jen si užívala samotný příběh.
I když mě anotace zaujala na maximum, přece jen jsem do knihy šla s tím, že je to autorčina prvotina. A příjemně mě překvapilo, jak skvěle to bylo napsáno. Nezdálo se mi, že by byl děj nějak extrémně roztáhnutý, nebo že by to mělo moc hluchých míst. Je to jeden z velmi povedených post-apokalyptických příběhů.
Myslím, že je čím dál víc obtížné napsat nějakou originální vizi budoucnosti. V dnešní době už je toho tolik, že někdy je to moc okopírované. Ovšem tato autorka si to vymyslela perfektně. Celý historický vývoj lidstva od bomby mě moc bavil číst. Navíc se mi líbilo, jak se žilo. Vrátili jsme se vlastně do středověku. Tudíž nic, co by život nějak extra ulehčovalo. Hold ta technologie nás jednou opravdu přivede do záhuby.
Asi tak jediná věc, která mi na knize chyběla je absence mapy. Ráda bych věděla, jestli se náhodou po tom výbuchu nezměnila Země, třeba jiným uspořádáním kontinentů, nebo tak. A taky třeba mohla znázorňovat, kde se příběh odehrává a mapovat cestu, když Cass utíkala.
Musím zmínit, že hlavní hrdinka byla v klidu. Což je opravdu něco, jelikož v drtivé většině úplně nesnáším všechny postavy ženského rodu (nevím čím to je, ale je tomu tak opravdu v 98% knih)
Vlastně v knize nebyla ani jedna postava, která by mi vysloveně vadila. A to ani záporáci. Všechny postavy měly něco do sebe.
I když se nad celým příběhem stahují mračna a zdá se, že z takové situace opravdu nevede žádné rozumné východisko, na konci nám autorka ukáže, že řešení je velmi jednoduché. I když mi bylo líto, že to bohužel skončilo smrtí. Možná ten konec byt trochu nastavovaný. Pořád se tomu snažili přijít na kloub a pak ejhle. Konec. Je po všem.
Opravdu? Ne. Není.
Kniha má totiž pokračování. Vyšlo minulý rok, takže očekávám, že tomu bude stejně jako u prvního dílu. Rok po originálu bude překlad.
Konec máme totiž otevřený, zajímá mě, jak vše bude pokračovat a jestli je vůbec možné, aby se situace mezi Alfami a Omegami někdy zlepšila.
A já doufám, že pokračování bude mít minimálně takovou kvalitu, jako první díl.


Asi proto jsem toho muže neviděla přicházet, i když jsem jeho přítomnost vycítila dřív, než jsem zaslechla vrzání písku pod jeho nohama. Otočila jsem se právě včas, abych zahlédla, jak se na Kipa řítí shora, tak rychle, že jsem už ani nestačila varovně vykřiknout. Muž do Kipa narazil a oba se svalili na zem. Než jsem se k nim dostala, neznámý obtočil zezadu Kipovi krk rybářským vlascem. Ze svého místa pár kroků od nich jsem viděla, jak se mu vlasec zařezává do kůže, která kolem něj bledla. zastavila jsem se a zvedla ruce, ale muž na mě stejně zakřičel.
"Uříznu mu s tím hlavu! Ty víš, že to udělám."
Kip nevydal ani hlásku, Netušila jsem, jestli by vůbec mohl. Krk nad vlascem se mu vydul, krev mu napínala pokožku. Na levé straně hrdla mu zběsile pulsovala žíla, jako když můra naráží do okna.
"Přestaň. Uděláme, co chceš. Ale přestaň." Slyšela jsem svůj hlas dřív, než mi došlo, že mluvím.
"To si piš, že uděláte, co chci." Muž stál za klečícím Kipem. Byl to vousatý podsaditý Alfa s hustými blond vlasy a z rozepnuté košile u krku mu trčely černé chlupy. Když uvolnil vlasec, Kip zakňučel jako zvíře. Vlasec měl pořád kolem krku, ale povolený, takže jsem viděla, kde mu do pokožky vykrojil bílou linku. Kip s rukou na hrdle se pomalu postavil. Stál obličejem ke mně, takže nemohl vidět, jak vousáč zvedl nad hlavu nůž a namířil ho na Kipův krk. Snažila jsem se tvářit klidně, aby mi nebylo poznat na obličeji, co se děje. Ale nůž zůstal ve vzduchu a vousáč promluvil.
"Půjdete oba se mnou, a jestli někdo z vás udělá pohyb, co se mi nebude zamlouvat, vykuchám ho jako rybu."
Rychle jsem přikývla. Muž na mě mávl nožem. Druhou rukou stále svíral stočený vlasec s prutem za Kipovým krkem.


Moje hodnocení:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 11. února 2017 v 22:22 | Reagovat

O knihe som tuším už počula, ale akosi som ju veľmi neregistrovala. Takže ďakujem za recenziu, pretože ma zaujala a niekedy by som si ju rozhodne rada prečítala, vyzerá to na dobré čítanie :-)

2 Reita Reita | Web | 12. února 2017 v 13:19 | Reagovat

počula som mo tejto knihe no bála som sa že ma nezaujme :D ale ako čítam teraz u teba bude to asi dlhé a pútavé čítanie :D

3 Mimi Mimi | Web | 19. února 2017 v 14:25 | Reagovat

No musím říct, že to zní zajímavě. Já mám ráda post-apokalyptické příběhy, jen škoda že na čtení nemám teď skoro vůbec čas

4 beepinka beepinka | Web | 22. února 2017 v 11:01 | Reagovat

Musim říct,že to zní hodně zajímavě *-* Úplně mám teď chuť si to přečíst :D! *-*
Jinak děkuju moc za krásný komentář u mě na blogu ♥

5 Penny Penny | Web | 3. března 2017 v 18:21 | Reagovat

Já knihu četla a nejdříve jsem ji hodnotila 4*, poté jsem se však rozhodla pro 3*, respektive 3,5 :D Ten začátek mne totiž moc nezaujal, ale ten konec to podle mě docela vynahradil :D Uvidím, zda se v budoucnu pustím i do druhého dílu :D

6 Eliss Eliss | Web | 4. března 2017 v 18:50 | Reagovat

Zaujala mě tvá recenze, potpám se v knihovně :)

7 Siginitou Siginitou | Web | 5. března 2017 v 8:52 | Reagovat

Tuhle knihu jsem četla a moc mě nezaujala :)
Ale tak každý máme rádi něco jiného, nebyla až tak špatná ale pro mě asi spíš nebyla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama