Nocte

29. prosince 2016 v 17:47 | Moomin |  Knižní recenze

Název: Nocte
Autor: Courtney Cole
Série: Nocte(1.)
Rok vydání originálu: 2014
Rok vydání v ČR: 2015
Počet stran: 344Anotace:
Jmenuju se Calla Priceová. Je mi osmnáct a je mě jen půl. Moje druhá polovina - moje dvojče, můj bratr Finn - je blázen. Miluju ho. Víc než život, víc než cokoli. A i když se děsím toho, že mě stáhne s sebou dolů, jsem jediná, kdo ho může zachránit. Dělám, co můžu, abych si udržela zdravý rozum, ale topím se v tom čím dál víc. Takže se chytám stébla. Dare DuBray. Je můj zachránce a můj antikrist. V jeho náruči se cítím v bezpečí. Ale taky se v ní bojím, že nevím, kam patřím. Bojím se, že jsem ztracená. Uzdraví mě, zlomí mě, bude mě milovat i nenávidět. Má moc mě zničit. Možná je to v pořádku. Protože to vypadá, že Finna zachránit nedokážu, a nemůžu milovat Darea, aniž bych všem ublížila. Proč? To kvůli tomu tajemství. Tajemství, které se tak moc snažím rozlousknout, že jsem vůbec nečekala, že to přijde. Taky vás to překvapí.

Můj názor:
Je ten příběh temný?
Ano.
Je zvrácený?
Místy.
Vytře vám zrak?
Naprosto.
Přesně tohle jsou autorčiny slova v předmluvě. Myslím, že autorka udělala trochu chybu, když se takhle hned na začátku vychválila. Naslibovala nám kupu temnoty a zvrácenosti a dopadlo to tak, že jsme měli knihu plnou žvatlání o tom, jak se jedna holka zamilovala do jednoho kluka. Zrak vytře akorát konec.
Když jsem dočetla a zavřela knihu říkala jsem si: "Co jsem to četla?!" na konci vám totiž dojde, že kniha je naprostá psychárna. Celou knihu se řeší, jaký je Finn blázen, ale mě jako největší blázen přišla Calla.
Kniha je psaná ze dvou pohledů - z Calliného a Finnova. Převažují části Cally. Finnovy se objevují jen zřídka a jsou velmi krátké.
Za celou knihu mi nejvíc k srdci přirostl Finn. Calla mi byla hrozně nesympatická a navíc nemám ráda takové ty typy holek, které když se zamilují, tak z toho úplně šílí. Mimochodem, kluk musí být naprosto dokonalý a krásný, vysoký a svalnatý… tímto mě autorka naprosto dostala. Dare = klišé. Ale jedno mu musím nechat, měl to v hlavě celkem srovnané. Ovšem tatínek by si zasloužil cenu za herectví. Na rozdíl od Dareho byste na něm nepoznali že před vámi něco skrývá.

Když jsem se dozvěděla, že kniha má i pokračování, tak jsem si říkala, jestli si dělá autorka srandu? O čem dalším chce asi tak psát? Myslím, že pokračování to nepotřebuje, všechno se nakonec objasnilo a tím to hasne.
Knihu bych doporučila spíš romantikům, jinak nevím, jestli by to nějak extra zaujalo. Mě samotnou teda ne. Pokračování číst nebudu. Hvězdičky dávám hlavně za konec a Finna s tátou. A samozřejmě za obálku. Ta je nádherná.


Sedím u psacího stolu v sestřině pokoji a sleduju, jak spí. Dívám se, jak jí po tváři stékají slzy, jak má zacuchané a vlhké vlasy.
Je to žalostné.
Její bolest mě bolí.
SpravToSpravToSpravTo, skandují hlasy.
Nedokážu to. To je na tom nejhorší, že to nedokážu spravit.
Je křehká a vyděšená a osamělá, a teď navíc zlomená.
To on ji zlomil.
Zamračeně zvednu její telefon a znova se podívám, jestli nenapsal. jeho první odpověď jsme smazal, to ubohé Taky mi chybíš.
Do hajzlu s ním.
Do hajzlu s každým, kdo jí chce ublížit.
Nedokážu ji zachránit, pokud jí neustále bude někdo ubližovat.
Ale svět je už takový. Svět je ošklivý a bolavý, a tak to taky spravím. Odpověď ke mně přišla jasně jako zvonění zvonů. Svět je příliš bolavý. Je jenom jeden způsob, jak to zastavit, jak to spravit.
Sprav to.
Spravím.
Sprav to.
Spravím.
Sprav to.
Spolehněte se.
To odpovím hlasům a vypadá to, že je to usmířilo, protože na minutu ztichnou, když se shýbám k sestře, políbím ji na čelo a pak si vlezu do postele za ni.
Existuje cesta ven. Jenom jedna Jenom jedna Jenom jedna.
Spravit to.

Moje hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 29. prosince 2016 v 21:20 | Reagovat

Když jsem četla první řádky tvého názoru, hned jsem si řekla, že tu knihu musím mít. Pak jsem ale pokračovala a zjistila, že to vlastně napsala autorka ... takže :D Tady to trošku smrdí tou samochválou, a ještě horší to tedy je, když to ani není oprávněné, jak uvádíš. Na tuto knihu jsem četla už mnoho pozitivního, ale nejsem si jistá, jestli se do ní pustit :)

2 S c a r s S c a r s | Web | 30. prosince 2016 v 12:25 | Reagovat

Když jsem četla první řádky anotace, říkala jsem si, jestli tam nejde o incest. :D Jako vážně to tak vyznělo, ale vzhledem k tomu, že se hlavní hrdinka zamilovala do někoho jiného, tak to asi nebude úplně ten problém. :D I tak ale hrdinka nezní jako někdo, kdo by mě asi moc zaujal. :D Nicméně ale díky za tip, ještě uvidím, jestli bych do toho šla. :D

3 Casion Casion | Web | 2. ledna 2017 v 14:29 | Reagovat

O knihe som nedávno počula a podľa anotácie vyzerala zaujímavo, avšak ako to tak vidím, nie je až taká vydarená. Tá samochvála autorky to nie je veľmi dobrý ťah. Ako sama píšeš pre romantikov je to možno fajn, ale mňa by zrejme nebavila :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama